ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ "Van Gogh Alive - The experience "

Στις 22 Νοεμβρίου του 2017 οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας μαζί με την διευθύντρια κ.Β.Μπαγλατζή και τις καθηγήτριές μας κ.Βαλογιάννη ,κ. Παπασπύρου , κ.Πρόφη και κ. Τζίκα επισκεφτήκαμε το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για να παρακολουθήσουμε την έκθεση VanGoghAlive - Theexperience . Δεν ήταν όμως μια απλή παρουσίαση των έργων του γνωστού ζωγράφου . Ήταν το υπέροχο αποτέλεσμα της συνάντησης της τεχνολογίας του 21ου αιώνα με την τέχνη του 19ου αιώνα . Το πιο εντυπωσιακό ήταν ότι δεν έμεινε στην ρηχή πραγματικότητα αλλά προσπάθησε να διεισδύσει στον ψυχικό κόσμο του VanGoghκαι να παρουσιάσει υπό ποιες συνθήκες ζωγράφιζε φέρνοντας έτσι τον θεατή στη θέση του καλλιτέχνη , ένα χαρακτηριστικό που την κάνει να ξεχωρίζει από κάθε άλλη έκθεση .

Στην έκθεση θαυμάσαμε μερικούς από τους πίνακες του όμως το πιο εντυπωσιακό ήταν η τρισδιάστατη απεικόνιση του υπνοδωματίου στο Αρλ. Στη συνέχεια ακολούθησε το βιωματικό μέρος του προγράμματος παρουσιάζονταν διάφοροι πίνακες του σε μεγέθυνση τονίζοντας έτσι τα έντονα χρώματα που χρησιμοποιούσε και της πινελιές που υποδήλωναν κατεύθυνση μαζί με κάποια αποφθέγματα του ιδίου και αποσπάσματα από το τελευταίο του γράμμα .

Όλοι οι πίνακες του VanGoghήταν υπέροχοι αλλά κατά τη διάρκεια στης έκθεσης ξεχώρισα δυο πίνακες που μου αρέσαν περισσότερο από τους υπόλοιπους.

• ‘’Σπορέας το ηλιοβασίλεμα ‘’

Ένας πίνακας που ζωγράφισε το 1888.Σε αυτόν τον πίνακα ο τρόπος σχεδίασης είναι καθαρος.Στο δέντρο παρατηρούμε επιρροές που Ιαπωνισμού. Το πιο εντυπωσιακό από όλα είναι τα χρώματα τα οποία χρησιμοποιεί ο ζωγράφος. Αντλεί έμπνευση από τη φύση και γενικότερα την πραγματικότητα αλλά τα χρώματα που χρησιμοποιεί έχουν ψυχολογικές προεκτάσεις

• ‘’Το κόκκινο αμπέλι’’

Ένας πίνακας οπού ζωγράφισε το 1888 και αγοράστηκε το 1890 από την Anna Boch. Ήταν ο μοναδικός πίνακας που κατάφερε να πουλήσει ο γνωστός ζωγράφος όσο ήταν εν ζωή. Ένας πίνακας που ανήκει στο καλλιτεχνικό ρεύμα του φοβισμού . Ένας από τους αγαπημένους μου θα μπορούσα να πω γιατί ο VanGoghέχει χρησιμοποιήσει πολύ έντονα και ζεστά χρώματα.

Θεωρώ πως η εκδρομή αυτή ήταν καταπληκτική επειδή μας έδωσε την ευκαιρία να διευρύνουμε τους καλλιτεχνικούς μας ορίζοντες και να μάθουμε καινούρια πράγματα διασκεδάζοντας ταυτόχρονα

Αναστασία Αγγελή Γ’1

VAN3

Στις 22 Νοεμβρίου όλοι οι μαθητές της Γ’ τάξης επισκεφτήκαμε το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για να δούμε τα όμορφα έργα του διάσημου καλλιτέχνη VanGogh

Εκεί είδαμε αρκετά έργα του. Έργα με τα οποία μπορέσαμε και καταλάβαμε το πως ένοιωθε ο ίδιος όλη του τη ζωή πάσχοντας από κατάθλιψη.Επίσης καταλάβαμε πως ο VanGoghδεν συνήθιζε να βάζει χρώματα της πραγματικότητας.

Όλα εκεί ήταν πολύ ωραία .Το πιο εντυπωσιακό ήταν η αίθουσα στην οποία μας έδειξαν τη ζωή του χρησιμοποιώντας κάποιους από τους πίνακές του αλλά και λόγια του που είχαν νόημα .

Οι δυο αγαπημένοι μου πίνακες είναι ο πίνακας ‘’Ο σπορέας το ηλιοβασίλεμα ‘’ και ο πίνακας ‘’Το σιτοχώραφο με κοράκια ‘’

• Στο πίνακα ‘’Ο σπορέας το ηλιοβασίλεμα ‘’ απεικονίζει τη γεωργική εργασία με τον καλύτερο τρόπο ενώ παρουσιάζει τον αετό του με σκούρο χρώμα λόγο της κατάθλιψης.
  • Στο πίνακα ‘’Το σιτοχώραφο με κοράκια ‘’ απεικονίζει έναν ουρανό γεμάτο με κοράκια πάνω από ένα χωράφι με σιτάρι. Υπάρχει το κεντρικό μονοπάτι που οδηγεί στο πουθενά αλλά μας δίνει την αίσθηση της απομόνωσης. Στο πίνακα δίνει την αίσθηση της απομόνωσης. Στο πίνακα αυτό ο VanGoghμας παρουσιάζει τα κοράκια ως σύμβολο θανάτου και αναγέννησης .

Κατά την γνώμη μου αυτή η εκδρομή ήταν μια από τις καλύτερες που έχουμε πάει μέχρι τώρα. Επιπλέον πιστεύω πως όλοι μας διασκεδάσαμε και μάθαμε πολλά για τον VanGoghαλλά και τα έργα του τα οποία κάνουν το γύρω του κόσμου .

Νταγκ Ούμπρα Γ΄3

NAN6

PAIDIA

VAN5