Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Παρθενώνα

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017 η Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκε τον Παρθενώνα, ναό αφιερωμένο στη θεά Αθηνά και σύμβολο της αθηναϊκής δημοκρατίας. Ο Παρθενώνας χτίστηκε το 447 π.χ. και ολοκληρώθηκε ύστερα από 8 χρόνια, έργο των αρχιτεκτόνων Ικτίνου και Καλλικράτη καθώς και του γλύπτη Φειδία. Μέσα στον Παρθενώνα βρισκόταν το χρυσελεφάντινο άγαλμα της Αθηνάς που είχε ύψος 12 μέτρα. Στο λόφο της Ακρόπολης υπάρχουν επίσης τα Προπύλαια, ο ναός της Αθηνάς Νίκης και το Ερέχθειο. Τα γλυπτά του ναού και οι ζωοφόροι, όσα διασώθηκαν βρίσκονται σήμερα στο νέο μουσείο της Ακρόπολης και τα Ελγίνεια στο Βρεταννικό Μουσείο. Ο Παρθενώνας αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCOκαι σύμβολο του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού σε όλο τον κόσμο.

Η επίσκεψη στον Παρθενώνα μας εντυπωσίασε όλους. Δεν ήταν η πρώτη φορά που τον επισκεπτόμουν, όμως κάθε φορά με συγκινεί η επιβλητικότητα του ναού. Αποτελεί ένα σύμβολο αιωνιότητας του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και με εντυπωσιάζει τόσο η αισθητική του όσο και η ισορροπία στην τεχνική κατασκευής του.

Μαριλένα Κοράκη Α2

ACR1

ACROILIO

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Οι μαθητές μας Εκδρομές Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Παρθενώνα