ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

1ο Γυμνάσιο Κορωπίου                                                                                                                              Σχ. Έτος 2022-2023

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ο προγραμματισμός για το επόμενο διάστημα και ως το τέλος Ιουνίου έχει ως εξής:

Tην Παρασκευή 26/5 θα πραγματοποιηθούν μαθήματα το πρώτο 3ωρο. Στη συνέχεια οι μαθητές θα τακτοποιήσουν τις αίθουσες ώστε να είναι έτοιμες για τις εξετάσεις, θα πάρουν το πρόγραμμα των εξετάσεων και θα αποχωρήσουν. Η εξεταστέα ύλη θα έχει ήδη δοθεί από τους διδάσκοντες και θα βρίσκεται αναρτημένη στην ιστοσελίδα (η ίδια ύλη ισχύει και για τις εξετάσεις των μετεξεταστέων το Σεπτέμβριο).

Το απόγευμα της Κυριακής 28/5 από τις 19.00 μμ σας περιμένουμε στις κοινές εκδηλώσεις εορτασμού των επετείων 120 χρόνων από την ίδρυση του 1ου Δημοτικού και 100 χρόνων από την ίδρυση του Γυμνασίου, που θα γίνουν στο προαύλιο μας.

Τη Δευτέρα 29/5 θα σας σταλεί η βαθμολογία του β΄τετραμήνου. Αργά το μεσημέρι της Τρίτης 30/5 θα βγουν τα αποτελέσματα για τον χαρακτηρισμό φοίτησης: ποιοι μαθητές δεν δικαιούνται να προσέλθουν στις εξετάσεις αφού θα πρέπει να επαναλάβουν την τάξη λόγω απουσιών.

Οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις θα διεξαχθούν την Πέμπτη 1/6 ,την Τετάρτη 7/6, την Παρασκευή 9/6, την Τρίτη 13/6, την Τετάρτη 14/6 και την Πέμπτη 15/6, σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα δοθεί στους μαθητές την Παρασκευή 26/5. Τόσο το πρόγραμμα  όσο και η ύλη όλων των μαθημάτων θα βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου. Την Παρασκευή 16/6εξετάζονται οι δικαιολογημένα απόντες τις ημέρες των εξετάσεων.

Επισημάνσεις:

Όλες οι βάρδιες αρχίζουν στην ώρα ακριβώς (8.00, 10.00, 11.00, 12.00). Μαθητής που προσέρχεται μετά τη διανομή των θεμάτων μηδενίζεται.

Οι μαθητές γράφουν με μπλε ή μαύρο στυλό διαρκείας (όχι στυλό που σβήνει) και απαγορεύεται η χρήση διορθωτικού υγρού (blanco). Μολύβι μπορούν να χρησιμοποιήσουν μόνο για τα σχήματα στα μαθήματα που αυτό απαιτείται.

Απαγορεύεται να φέρουν πάνω τους κινητό τηλέφωνο ή να φορούν smartwatch. Αυτά τα αφήνουν στην είσοδο με δική τους ευθύνη.

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα εκδοθούν αργά το μεσημέρι της Τετάρτης 21/6.

Στα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα ( Α ομάδα) ο μέσος όρος είναι:

α 4μηνο + β 4μηνο + γραπτό / 3

Στα μαθήματα που δεν εξετάζονται  γραπτά ( Β και Γ ομάδα) ο μέσος όρος είναι:

α 4μηνο + β 4μηνο / 2

Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης, i) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10) ή  όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13) (για τους μαθητές με ειδικές εκπ/κές ανάγκες είναι χαμηλότερος).

Από την Τρίτη 27/6 έως και την Πέμπτη 29/6 και ώρες 9 -11 πμ θα μπορείτε να παραλάβετε από το σχολείο τους τελικούς ελέγχους προόδου των μαθητών.

Το πρόγραμμα των επαναληπτικών εξετάσεων για τους μετεξεταστέους του Σεπτεμβρίου ανακοινώνεται το τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου.

Σημείωση: Επειδή και φέτος το σχολείο θα λειτουργήσει ως εξεταστικό κέντρο, τις ημέρες των Πανελληνίων δεν θα επιτρέπεται η πρόσβαση.

Καλή Επιτυχία!

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Γονείς - κηδεμόνες Ενημέρωση ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ