FLIPPED CLASSROOM – Florence, 04-09 April 2022

FLIPPEDCLASSROOM     ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗΤΑΞΗ

Φλωρεντία, 04-09 Απριλίου 2022

Σε αυτόν τονκύκλο επιμορφωτικών σεμιναρίων, που διοργανώθηκε από το EuropassTeacherAcademyNetwork, οι καθηγήτριεςΛουδάρου Μαρία και Σουρλαντζή Μαρία μυήθηκαν στην ιδέα της ανεστραμμένης τάξης και πώς μπορεί να ενσωματωθεί στηνεκπαιδευτική διαδικασία. Η ανεστραμμένη τάξη στοχεύει στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία δίνοντας έτσι στους εκπαιδευτικούς την ευκαιρία να λύσουν απορίες των μαθητών, να εποπτεύουν τις δραστηριότητες που πραγματοποιούνται και να διευκολύνουν τους μαθητές όποτε χρειάζεται. Υπάρχει, συνεπώς, ουσιαστική αξιοποίηση του εκπαιδευτικού χρόνου καθώς δίνεται περισσότερος χρόνος μέσα στην τάξη για εξάσκηση.

Επιπλέον, έγινε αναλυτική παρουσίαση εκπαιδευτικών εφαρμογών όπως Padlet, Nearpod, Quizlet.com, StopMotionStudio, Podbean.com, Audacityteam.org, Goosechase.com οι οποίες εφαρμόστηκαν από τους συμμετέχοντες με την καθοδήγηση του εκπαιδευτή.

Στην επιμόρφωσησυμπεριλαμβανόταν επίσης μία απογευματινή ξενάγηση στην πόλη και μια ολοήμερη επίσκεψη στην γραφική Τοσκάνη (Πίζα, Σιένα κ.λπ.)

erasmus2

loud2

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Δραστηριότητες ERASMUS+2021-2022 FLIPPED CLASSROOM – Florence, 04-09 April 2022