ERASMUS+ 2021-2022

Erasmus+ 2021-2022 project: Ανοίγοντας Παράθυρα στο Μέλλον

2021-1-EL01-KA122-SCH-000013929

Φλωρεντία 11-16 Απριλίου 2022

Using smartphones and tablets in the Classroom

Την εβδομάδα 11 -16 Απριλίου, η Δ/ντρια και εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ 06, Αγγλικής γλώσσας, κα Μπαγλαντζή, παρακολούθησε κύκλο σεμιναρίων στην Φλωρεντία από τον εκπαιδευτικό οργανισμό EuropassTeacherAcademy με θέμα τη «χρήση των κινητών τηλεφώνων και των ταμπλετών στην διδασκαλία». Γνωρίσαμε πλήθος εργαλείων του διαδικτύου και εφαρμογών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τόσο για την οργάνωση όσο και τη διδασκαλία των μαθημάτων στην τάξη (πχ Trello, Edpuzzle,, StopMotionStudio, Plickers, GooseChaseκα) και μας δόθηκε η ευκαιρία να ανταλλάξουμε εμπειρίες με συναδέλφους μας από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (Σερβία, Γερμανία, Σουηδία, Ισπανία κα).

Την τελευταία μέρα το πρόγραμμα προέβλεπε περιήγηση στην ευρύτερη περιοχή της Τοσκάνης και επισκέψεις σε σημαντικές πόλεις όπως η Πίζα και η Σιένα.

ER1ER2ER4ER5ER6ER3ER7

FLIPPEDCLASSROOM     ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗΤΑΞΗ

Φλωρεντία, 04-09 Απριλίου 2022

Σε αυτόν τονκύκλο επιμορφωτικών σεμιναρίων, που διοργανώθηκε από το EuropassTeacherAcademyNetwork, οι καθηγήτριεςΛουδάρου Μαρία και Σουρλαντζή Μαρία μυήθηκαν στην ιδέα της ανεστραμμένης τάξης και πώς μπορεί να ενσωματωθεί στηνεκπαιδευτική διαδικασία. Η ανεστραμμένη τάξη στοχεύει στην ενεργό συμμετοχή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία δίνοντας έτσι στους εκπαιδευτικούς την ευκαιρία να λύσουν απορίες των μαθητών, να εποπτεύουν τις δραστηριότητες που πραγματοποιούνται και να διευκολύνουν τους μαθητές όποτε χρειάζεται. Υπάρχει, συνεπώς, ουσιαστική αξιοποίηση του εκπαιδευτικού χρόνου καθώς δίνεται περισσότερος χρόνος μέσα στην τάξη για εξάσκηση.

Επιπλέον, έγινε αναλυτική παρουσίαση εκπαιδευτικών εφαρμογών όπως Padlet, Nearpod, Quizlet.com, StopMotionStudio, Podbean.com, Audacityteam.org, Goosechase.com οι οποίες εφαρμόστηκαν από τους συμμετέχοντες με την καθοδήγηση του εκπαιδευτή.

Στην επιμόρφωση συμπεριλαμβανόταν επίσης μία απογευματινή ξενάγηση στην πόλη και μια ολοήμερη επίσκεψη στην γραφική Τοσκάνη (Πίζα, Σιένα κ.λπ.)

erasmus1

erasmus2

loud2

Με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι απόψεις και οι γνώμες που διατυπώνονται εκφράζουν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών και δεν αντιπροσωπεύουν κατ' ανάγκη τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Εκτελεστικού Οργανισμού Εκπαίδευσης και Πολιτισμού (EACEA). Η Ευρωπαϊκή Ένωση και ο EACEA δεν μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνοι για τις εκφραζόμενες απόψεις.

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Δραστηριότητες ERASMUS+2021-2022 ERASMUS+ 2021-2022