Αναμνήσεις από το μάθημα των Γερμανικών

Επίσκεψη της  Β΄Γυμνασίου στο Goethe Institut στην έκθεση: Mathematik zum Anfassen- Χειροπιαστά Μαθηματικά

γκετε 1 φωτο

Το Goethe-Institut Athen παρουσίασε από τις 02 έως 20 Δεκεμβρίου 2013 την έκθεση «Μαθηματικά ... χειροπιαστά!». Η διαδραστική αυτή έκθεση σχεδιάστηκε από το μουσείο «Mathematikum» στο Γκίσεν της Γερμανίας και ήταν κατάλληλη για όλες τις ηλικίες.

Σαπουνόφουσκες, γρίφοι και διάφορα πειράματα περίμεναν μικρούς και μεγάλους καθώς και όσους λατρεύουν τα μαθηματικά ή αντίθετα είναι επιφυλακτικοί απέναντι σε αυτά, να έρθουν σε επαφή με μία από τις αρχαιότερες επιστήμες.

«Δημιουργώ και σκέφτομαι μόνος μου» είναι το μυστικό για να αποκτήσει κάποιος γνώσεις, αναφέρει ο καθηγητής μαθηματικών και ιδρυτής του Μουσείου Albrecht Beutelspacher. Δεν πρόκειται λοιπόν για μία κλασική έκθεση αλλά για έναν χώρο που σε καλεί να τον εξερευνήσεις, «δοκιμάζοντας», «ακουμπώντας» και «βιώνοντας» περισσότερα από 20 εκθέματα.

Το παιχνίδι, η εξερεύνηση και η λύση διάφορων γρίφων είναι το κλειδί αλλά και το μυστικό της έκθεσης «Μαθηματικά ... χειροπιαστά!», αποτελούν όμως και τα στοιχεία που θα προσφέρουν και τη μεγαλύτερη χαρά στους επισκέπτες της.

Οι μαθητές του σχολείου μας της Β΄ Γυμνασίου και μάλιστα τα τμήματα Β΄1, Β΄2, Β΄3, που έχουν ως γλώσσα επιλογής τα γερμανικά επισκέφτηκαν τη διαδραστική έκθεση του GoetheInstitut στις 17 Δεκεμβρίου με συνοδούς καθηγητές τους  Μαθηματικούς κ. Βαμβακούση και κ. Γεωργάκη, που βοήθησαν και στην προετοιμασία των μαθητών  πριν την παρακολούθηση της έκθεσης,  την φιλόλογο κυρία Λιώρη και την καθηγήτρια των γερμανικών κ. Παπαχρήστου.

Πριν από την έκθεση και μέσα στο πρόγραμμα των κανονικών μαθημάτων καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων είχαν επεξεργαστεί διάφορα φυλλάδια με τους μαθητές πάνω σε διάφορες ειδικότητες, όπως μουσική, καλλιτεχνικά και φυσικά μαθηματικά και γερμανικά? Με αυτό τον τρόπο βιωματικά κατανόησαν οι μαθητές την σύνδεση των ειδικοτήτων και ότι τα μαθηματικά είναι ?παντού.

Το Σάββατο  7/12/13 και πάλι στο GoetheInstitutπαρακολουθήσαμε επιλεκτικά με κάποιους μαθητές, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, ένα εργαστήρι σε σχέση με την έκθεση.

Οι καθηγητές του σχολείου μας κ. Μαρία Παπαχρήστου και κ. Νίκος Γεωργάκης το Σάββατο 7/12/2013 συνόδεψαν στο εργαστήρι τους μαθητές:

Γεωργάκη Βάλια , Δάβαρη Τίνα , Θηβαίου Μαρίζα, Γκίκα Βάνα, Ντούνη Κωνσταντίνο και Πρόφη Γιάννη.

Πραγματοποιήθηκε μια σειρά πειραμάτων στον τομέα της γεωμετρίας, της άλγεβρας και της στοχαστικής. Οι συμμετέχοντες ήρθαν σε επαφή με ενδιαφέροντα ζητήματα των μαθηματικών και έμαθαν ότι μπορούν να ανακαλύψουν οι ίδιοι τις απαντήσεις.

Τα μαθηματικά αυτά ήταν πραγματικά? χειροπιαστά μιας και στο χώρο πραγματοποίησης του εργαστηρίου, μας περίμεναν χαρτιά, ψαλίδια, κόλλες, χάρακες? Με έξυπνες  και γρήγορες κατασκευές  τα οκτάγωνα έγιναν μπάλες  ποδοσφαίρου και απλές λωρίδες χαρτιού μετατράπηκαν σε κορνίζα.

Φωτογραφίες εδώ

Για πρώτη χρονιά φέτος στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα:

«Αγωγή Σταδιοδρομίας: Το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας στα Γερμανικά- Απόκτηση της απαραίτητης δεξιότητας μέσα στο δημόσιο σχολείο».

Αντικειμενικός σκοπός του προγράμματος περιέχεται στα παρακάτω σημεία:

v  Σύνδεση των γνώσεων που αποκτούνται στο σχολείο και εμβάθυνση αυτών.

v  Περαιτέρω εξάσκηση και ανάπτυξη των δεξιοτήτων (κατανόηση κειμένου, παραγωγή γραπτού λόγου, παραγωγή προφορικού λόγου, ακουστική κατανόηση).

v  Ενημέρωση των μαθητών σε σχέση με το γερμανόφωνο χώρο, του τρόπου ζωής και της σημασίας της Γερμανίας στην Ευρώπη.

v  Απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας στα επίπεδα Α1-Α2 μέσα από το δημόσιο σχολείο.

Στην  ολοκλήρωση του προγράμματος συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές:

από την Α΄ Γυμνασίου:

?      Φαλίδας Χάρης Α? 6