Επίσκεψη στη Βραυρώνα

Vravronabanner

Επίσκεψη του θεατρικού ομίλου στον αρχαιολογικό χώρο  της  Βραυρώνας.

Ο θεατρικός όμιλος αυτή τη σχολική χρονιά (2015-2016) ασχολήθηκε με την αρχαία τραγωδία. Τα παιδιά παρακολούθησαν προβολές αρχαίων  τραγωδιών όπως  «Οιδίπους Τύραννος» και «Αντιγόνη» του Σοφοκλή. Στη συνέχεια διδάχθηκαν την «Ιφιγένεια εν Ταύροις», αποσπάσματα της οποίας δραματοποίησαν. Συνδέοντας το μύθο της Ιφιγένειας με την τοπική μας ιστορία επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Βραυρώνας αφού προηγήθηκε  σχετική παρουσίαση στο  σχολείο. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Βραυρώνας και στον αρχαιολογικό χώρο, όπου απήγγειλαν αποσπάσματα από την Ιφιγένεια εν Ταύροις. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με την ομορφιά του χώρου που είναι σε καθεστώς  Natura  και  έκαναν  πικ-νικ στη σκιά των δέντρων. Και οι επισκέψεις θα συνεχιστούν την επόμενη σχολική χρονιά?

Εργασία των μαθητών, θα δείτε εδώ

Υπεύθυνες καθηγήτριες  κ. Λουδάρου Μαρία, κ. Λιώρη Ευθυμία.

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Θεατρικός όμιλος Επίσκεψη στη Βραυρώνα