Εμφάνιση

Οι μαθητές μπορούν να έχουν όποια ενδυμασία θεωρούν ενδεδειγμένη για το σχολείο αρκεί να σκεφτούν και να συζητήσουν με τους γονείς τους τι ταιριάζει για κάθε περίπτωση. Διαφορετικά ντυνόμαστε σε ένα γάμο, σε μια γιορτή, σε ένα μυστήριο, διαφορετικά στην παραλία ή στις διακοπές και διαφορετικά στο σχολείο. Γνώμονας μας πρέπει να είναι ο σεβασμός του χώρου και των ανθρώπων γύρω μας, γι' αυτό θα πρέπει να δίνουμε μεγάλη προσοχή  παράλληλα και στην ατομική μας καθαριότητα.

Και κάπου εδώ να τονίσουμε πως η μόδα έχει στόχο να ντύνει ομοιόμορφα τους ανθρώπους ενώ το σχολείο ζητάει από τον κάθε μαθητή να ξεχωρίσει και να βρει τις ιδιαιτερότητές του, τις προτιμήσεις του, τα ενδιαφέροντά του και τον βοηθάει να πλάσει τη δική του ξεχωριστή, μοναδική προσωπικότητα.

FONDIM.jpg