Αρχική Το σχολείο μας Ο κανονισμός μας Συνεργασία γονέων / κηδεμόνων με καθηγητές

Συνεργασία γονέων / κηδεμόνων με καθηγητές

Οι καθηγητές βρίσκονται στη διάθεση των γονέων και κηδεμόνων για να  τους ενημερώνουν πάνω στην επίδοση των μαθητών και να συνεργάζονται μαζί τους όταν συναντούν μαθησιακές δυσκολίες ή κάποια ξεχωριστή συμπεριφορά. Εάν κάποιος γονέας ή κηδεμόνας θα ήθελε να συναντήσει έναν καθηγητή μπορεί να έρθει στο σχολείο στα διαλείμματα ή να κανονίσει ένα ραντεβού μαζί του μέσω του μαθητή. Είναι πολύ ωφέλιμο οι γονείς να συζητούν ανοιχτά και με ειλικρίνεια ώστε ο καθηγητής να προσαρμόσει την εργασία του ανάλογα με το συγκεκριμένο παιδί και να λάβει υπόψη του τις ιδιαιτερότητες ή τις ευαισθησίες του. Στη διαρκή συνεργασία σχολείου σπιτιού να σταθούμε λίγο και να σκεφτούμε πόσο απαραίτητη και αναγκαία είναι στη δύσκολη ευάλωτη και τρυφερή ηλικία της εφηβείας.

xrist3.jpg