Επιτυχίες 2011-2012

Εκτύπωση PDF

Α.-Διαγωνισμοί της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας:

Ο μαθητής του σχολείου μας Ντούνης Πέτρος τίμησε το Σχολείο του με την κατάκτηση χάλκινου μεταλλίου στη 16η Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων στα Μαθηματικά που διεξήχθη στη Βέροια Ημαθίας από τις 25 έως τις 29 Ιουνίου. Στη φετινή Βαλκανιάδα συμμετείχαν μαθητές από 11 Βαλκανικές και 6 μη Βαλκανικές χώρες.

Ο μαθητής πήρε μέρος με επιτυχία στις τέσσερις φάσεις του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Μαθηματικά «ΘΑΛΗΣ», «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» και στον «ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ» που διοργανώνονται με επιτυχία από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία κάθε χρόνο.

Η Ελληνική εξαμελής ομάδα κατέκτησε την 4η θέση στη διοργάνωση με πολύ καλές επιδόσεις και για πρώτη φορά τα μέλη της κατέκτησαν 6 μετάλλια: 2 αργυρά και 4 χάλκινα. Ο μαθητής του 1ου Γυμνασίου Κορωπίου είχε την τρίτη κατά σειρά επίδοση της Ελληνικής συμμετοχής.

Στο φετινό διαγωνισμό "ΘΑΛΗΣ" εκτός από τον Πέτρο Ντούνη πέτυχε και η μαθήτρια του Γ1 Δημητροπούλου Γεωργία.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !stoxos

Επιτυχίες περασμένων ετών