Σχολικό έτος 2007 - 2008

ΘΕΑΤΡΟΜΑΘΕΙΑ :ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ : ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Υπεύθυνες του προγράμματος:  Αννίνου Ευγενία ΠΕ 02

Κιούση Αθηνά  ΠΕ 11

Τσιακάλου Ελένη ΠΕ 17-02

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν:

1) Θεατρικό παιγνίδι

2) Διδασκαλία κίνησης και έκφρασης

3) Παντομίμα

4)  Επίσκεψη στον πολυχώρο Mabrida του Φαίδωνα Σοφιανού όπου τα παιδιά:

i)  είδαν την έκθεση ζωγραφικής της καλλιτέχνιδος Ευγενίας  Καραμούζη. Στο χώρο της έκθεσης τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν την κυρία Καραμούζη και να συζητήσουν μαζί της.

ii)  παρακολούθησαν τον τρόπο που παίζονται οι κούκλες στο κουκλοθέατρο

iii) επισκέφθηκαν ένα στούντιο όπου γυρίζονται τηλεοπτικές εκπομπές και τον χώρο όπου γίνεται η επεξεργασία εικόνας και ήχου, ενημερώθηκαν για τη χρησιμότητα και τη χρήση των διαφόρων μηχανών καθώς και για τα σχετικά επαγγέλματα και τις δυσκολίες τους

iv)  παρακολούθησαν επίδειξη για τον τρόπο που γίνεται το γύρισμα κινηματογραφικής ταινίας και τηλεοπτικής εκπομπής και τους δόθηκε  ευκαιρία να γυρίσουν μόνοι τους μια εκπομπή για την τηλεόραση που την κασέτα ευγενικά μας παραχώρησε ο κ. Σοφιανός σαν ενθύμιο.

5) Ανάγνωση θεατρικών έργων. Πριν φτάσουμε στο σημείο να μπορούμε να επιλέξουμε έργο για την παράσταση, τα παιδιά διάβασαν κάποια θεατρικά έργα ή αποσπάσματα, όπως: «Με δύναμη από την Κηφισιά» του Δημήτρη Κεχαΐδη, «Το μάθημα» και  «Η φαλακρή τραγουδίστρια» του Ευγένιου Ιονέσκο, «Η στρίγγλα που έγινε αρνάκι» του Σαίξπηρ, καθώς και αποσπάσματα από  διάφορα έργα του Δημήτρη Ψαθά.

6) Θεατρική παράσταση. Ανεβάσαμε το έργο «ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ» του Γιάννη Δαλιανίδη σε θεατρική διασκευή Βαγγέλη Κυριακού. Επιλέξαμε το έργο αυτό επειδή η επιθυμία των παιδιών ήταν να παίξουν κάτι χαρούμενο και ή δυνατόν γνωστό από ελληνικές ταινίες. Συνεργαστήκαμε με το Πνευματικό κέντρο του Δήμου Κορωπίου γιατί αυτό μας εξασφάλιζε οικονομική στήριξη, κυρίως για την πραγματοποίηση της παράστασης, αλλά και τη βοήθεια ανθρώπων με γνώση και εμπειρία σχετική με το θέατρο.

Δόσαμε δύο παραστάσεις στις 26 και 27 Ιουνίου 2008 στο θέατρο της Δεξαμενής στο Κορωπί. Οι παραστάσεις έγιναν παρουσία πολυπληθούς κοινού και σημείωσαν μεγάλη επιτυχία. Παρευρέθηκαν ο δήμαρχος Κορωπίου κ. Αθανασόπουλος, ο πρόεδρος του πνευματικού κέντρου και άλλοι επίσημοι καθώς και πολλοί εκπρόσωποι της εκπαιδευτικής κοινότητας. Η παράσταση επαναλήφθηκε στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων του δήμου Κορωπίου «ΣΦΗΤΤΕΙΑ 2008»

Για την πραγματοποίηση της παράστασης πρόσφεραν τη βοήθειά τους:

Χορογραφίες- επιμέλεια κίνησης: Ευγενία Χαχάγια

Διδασκαλία: Κατερίνα Σκουρλή και Βαγγέλης Κυριακού

Επιμέλεια σκηνικών: Πόπη Σουλιώτη

Στην παράσταση πήραν μέρος (με αλφαβητική σειρά):
Αλιφέρης Νικόλαος, Βάσιλας Βασίλης , Βασιλείου Σταμάτης, Γαβαλάς Αργύρης, Κουλάκης Νικόλαος, Μπουρλάκη Μαριάνθη, Νίκου Κων/νος, Ντούνη Γεωργία, Πάνου Γεωργία, Παπαμιχάλης Βαγγέλης, Πονηράκη Μαριάννα, Σιδέρη Ευθυμία , Σοφρώνη Κων/να, Τσάκου Μαρία.

ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ

ΟΜΟΡΦΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ-ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ 2007-08

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ

α.Κιούση Αθηνά

β.Παπασπύρου Ζηνοβία

γ.Βαλσάμη Ιουλία

ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Νίκου Κωνσταντίνος,  Σιδέρη Αγγελική,  Ντούνη Μυρτώ,  Κατσιαντώνης Αντώνης, Βήχος Τίμος,  Αντωνίου Γιάννης,  Μερτίκας Βαγγέλης,   Θεοχάρης Νίκος, Παπάμιχάλης Σταμάτης,  Σουλάνι Κλάουντι,  Τσάκου Μαρία,  Παπανίκος Κώστας, Οικονόμου Γιάννης,  Οικονόμου Κυριάκος,  Ράπτη Ιωάννα,  Στάμος Χρήστος, Υφαντης Σπύρος,  Κουλάκης Νίκος,  Πονηράκη Μαριάννα,  Δάβρης Αλέξανδρος,  Σιδέρη Ευθυμία,  Μπουρλάκη Μαριάνθη,  Πάνου Γεωργία,  Βάσιλας Βασίλης,  Σουλάνι Ιωσήφ,  Βασιλείου Σταμάτης,  Γκίκας Χρήστος.

Τον Οκτώβριο του 2007 είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε από τον Σ.Π.Α.Υ (Σύλλογος Προστασίας Υμηττού),και από την Πυροσβεστική Υπηρεσία σχετικά με πυροπροστασία, εθελοντισμό και δενδροφύτευση. Στο χώρο του σχολείου έγινε επίδειξη των απαραίτητων για την πυρόσβεση ενδυμάτων και εξαρτημάτων καθώς και ρίψη νερού από πυροσβεστικό όχημα. Επίσης έγινε συνεννόηση με τον Σ.Π.Α.Υ. για να δενδροφυτεύσουμε τον αύλειο  χώρο του σχολείου που στο παρελθόν είχε περισσότερα δέντρα. Τον Νοέμβριο μετά από επαφές με  τον δασολόγο  του Σ.Π.Α.Υ. κ. Κυριόπουλο Δημήτρη  και αφού υποβάλαμε αίτηση προς τον σύνδεσμο και την υπεύθηνη  κ. Δημητρίου Βάσω αποφασίστηκε να γίνει  η δενδροφύτευση  σε σύντομο χρονικό διάστημα  για να μη χάσουμε τη φυτευτική περίοδο. Στις αρχές Δεκεμβρίου έγινε τελικά η δενδροφύτευση με συμμετοχή μαθητών και υπαλλήλων του Σ.Π.Α.Υ..

Στις 28 Μαρτίου του 2008 επισκεφθήκαμε το προσκοπικό κέντρο στο Λαύριο και συμμετείχαμε στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Εμπρός» .Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανακυκλώσουν χαρτί, να γνωρίσουν τον κύκλο του νερού, να ζωγραφίσουν σε ανακυκλώσιμα υλικά και να φυτέψουν ένα δέντρο.

Στο τριήμερο για το περιβάλλον που διοργάνωσε ο Δήμος Κορωπίου μαζί με την «έργο πολιτών» με τίτλο «Κορωπί το σπίτι μας Υμηττός η ταυτότητα μας» συμμετείχαμε την Πέμπτη 17 Απριλίου στην παρουσίαση συστημάτων κομποστοποίησης και θρυμματισμού κλαδιών που χρησιμοποιούνται σαν λίπασμα αλλά και ανακύκλωσης μπαταριών, ηλεκτρικών συσκευών, κινητών τηλεφώνων, λαδιού και ότι άλλο είναι δυνατόν να ανακυκλωθεί.

Κλείσαμε τη φετινή μας χρονιά παρουσιάζοντας το πρόγραμμα μας σε μια έκθεση στο χώρο του σχολείου, που είδαν εκτός από τους μαθητές μας και μαθητές των γειτονικών δημοτικών σχολείων.