Για την Ελλάδα!

Πριν από ένα μήνα, περίπου, ανέθεσα σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας να γράψουν μία παράγραφο για την Ελλάδα αιτιολογώντας είτε γιατί είναι περήφανοι που ζουν εδώ, είτε για ποιο λόγο ίσως αυτή η χώρα να τους πληγώνει. Με έκπληξη διαπίστωσα, όταν άρχισα να μελετώ τις εργασίες των παιδιών, ότι σχεδόν κανένα παιδί δεν εξέφρασε δυσαρέσκεια για την πατρίδα του. Αντίθετα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι εργασίες ήταν ένας ύμνος για τη χώρα μας. Σας παρουσιάζω, λοιπόν, ενδεικτικά, τρεις απ? αυτές διατηρώντας το ύφος και τον τρόπο γραφής των μαθητών μας.

Κωτούλα Ιωάννα, Φιλόλογος

«Γιατί είμαι περήφανος που ζω στην Ελλάδα»

Ζω στην Ελλάδα. Εδώ γεννήθηκα, εδώ μεγαλώνω και εδώ επιθυμώ να ζήσω. Δεν το διάλεξα. Αλλά και να μπορούσα να διαλέξω, σίγουρα η Ελλάδα θα ήταν η επιλογή μου.

Πρώτα απ? όλα, η Ελλάδα έχει απίστευτη φυσική ομορφιά, καταγάλανες θάλασσες, απέραντες αμμουδιές, ηλιόλουστα τοπία, «μυθικά» βουνά, μέρη που σε μαγεύουν με την πρώτη ματιά. Είναι η χώρα που έδωσε πνοή και καθιέρωσε το θεσμό της δημοκρατίας, την ποίηση, το θέατρο, που ανέπτυξε την επιστήμη, που οδήγησε στην άνθισή του τον ανθρώπινο πολιτισμό.

Η Ελλάδα γέννησε, επίσης, ανθρώπους που χαρακτηρίστηκαν ήρωες και που χάραξαν σε πολλές περιπτώσεις την παγκόσμια ιστορία. Ανθρώπους όπως ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Λεωνίδας, ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Ιωάννης Καποδίστριας και ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Μα και οι Έλληνες του σήμερα είναι σπουδαίοι. Γιατί, στο σύνολό τους, εργάζονται σκληρά, είναι καλόκαρδοι, φιλόξενοι, ευδιάθετοι και με το χαμόγελο στα χείλη. Γιατί καταφέρνουν να επιβιώσουν όσο δυσμενείς και να είναι οι καταστάσεις και στο τέλος θα δικαιωθούν.

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι μία μοναδική χώρα και ανεξάρτητα από ό,τι υποστηρίζει ο ξένος τύπος και τα ξένα μέσα ενημέρωσης, γνωρίζω ένα πράγμα: πως είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας και που ζω στην Ελλάδα

Επώνυμο: Ντούνης

Όνομα: Δημήτρης

Τμήμα: Γ΄3

ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Δεν διάλεξα, έτυχε, να είμαι Ελληνίδα. Αλλά και να το διάλεγα μόνη μου, την ίδια ακριβώς επιλογή θα έκανα.

Είμαι περήφανη που γεννήθηκα στην Ελλάδα.   Είμαι περήφανη και χαρούμενη που γεννήθηκα Ελληνίδα. Που ζω σε αυτήν τη χώρα με αυτόν τον ήλιο και αυτούς τους ανθρώπους που μπορούν να χαμογελούν ο ένας στον άλλον. Που έχει γειτονιές και χωριά. Που έχει τις πιο όμορφες παραλίες, λαμπερή θάλασσα και βουνά. Που έχει έναν λαό που μπορεί να ζήσει και με 100 ευρώ και με 100.000 ευρώ! Και που ξέρει να ξοδεύει και τα 2 φυσικά για να περνάει καλά. Που η λέξη "ΚΕΦΙ" είναι αποκλειστικά δική του και δεν μεταφράζεται. Που τον χτυπάνε από παντού και δεν σκύβει το κεφάλι. Κι αν νομίζουν κάποιοι ότι το μέλλον μου είναι γραμμένο από εκείνους, κάνουν λάθος. Το μέλλον μου θα το φτιάξω εγώ και κανείς δεν θα μου πει πως. Κανείς δεν μπορεί να μας πάρει τα όνειρά μας. Οι Έλληνες μπορούν να τα καταφέρουν το δείχνει και η ιστορία μας

Βασιαμίνα Περδικάρη

Τμήμα: Γ΄4

ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Όλοι γνωρίζουμε ότι κάθε μία χώρα έχει προσφέρει κάτι διαφορετικό στην ανθρωπότητα. Η πατρίδα μου ,η Ελλάδα είναι μία από τις χώρες εκείνες, που πρόφερε τόσα όσα καμία άλλη δεν έδωσε στον ανθρώπινο πολιτισμό.

Αρχικά, η Ελλάς διαθέτει μια πλούσια ιστορία χιλιάδων ετών, γεμάτη από σειρές μαχών και πολέμων, στις οποίες οι πρόγονοί μας απέδειξαν την πατρική τους ταυτότητα στις πανανθρώπινες ακατάλυτες αξίες της τιμής, της αρετής, της αγωνιστικότητας και του πατριωτισμού. Επίσης, η Ελλάς είναι η γενέτειρα της φιλοσοφικής σκέψης με τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Σωκράτη, οι οποίοι δίδαξαν στους ανθρώπους την τέχνη της εύρεσης της αλήθειας. Ακόμα, η Ελλάς είναι η χώρα, η οποία δώρισε στον κόσμο το βέλτιστο πολίτευμα, της ισηγορίας και της ισονομίας, που θεσπίζει καλύτερες σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων και το οποίο έχουν υιοθετήσει όλα τα εξελιγμένα κράτη, την δημοκρατία.

Επιπλέον, το θέατρο είναι ένα άλλο δημιούργημα της πατρίδας μας, το οποίο αποτελεί ένδειξη ανωτάτης πολιτιστικής κληρονομιάς, διότι καλλιεργεί την ψυχοσυναισθηματισμό του ατόμου, προσφέροντας σφαιρική πνευματική ανάπτυξη με την παρακολούθησή του. Ένα, όμως, από τα μεγαλύτερα θρέμματα της Ελλάδος, που αποτελεί τους τελευταίους αιώνες εκδήλωση συμφιλίωσης και εγκαθίδρυσης της ειρήνης μεταξύ όλων των εθνών, είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες, καθώς έχουν σώσει δισεκατομμύρια ζωές σ' όλον τον κόσμο με την παύση των εχθροπραξιών. Τέλος, η γλώσσα της, η οποία βοήθησε τους υπόλοιπους πολιτισμούς στην επικοινωνιακή τους ανάπτυξη, αποτελεί κι αυτή προϊόν της μητέρας Ελλάδος.

Ζώντας ,λοιπόν, σε μία χώρα, που αποτέλεσε τόπο τρομερών και συγκλονιστικών εξελίξεων , που επηρέασε καθοριστικά την ανθρώπινη ζωή, είναι δυνατόν να μην αισθάνεται κανείς περήφανος, που είναι υιός αυτής της θείας και ιερής γης, που λέγεται Ελλάδα; Ας σηκωθούμε λοιπόν, επάνω, ας τιναχτούμε και ας απαγγείλουμε τον εθνικό ύμνο, τότε θα νιώσουμε την ελληνικότητα να κυλά στις φλέβες μας , τότε θα νιώσουμε την ένωσή μας με την ευλογημένη γη της πατρίδος μας!

Πέτρος Νικολού ,

Τμήμα: Γ΄3