Ανακυκλώστε και κερδίστε!

Εκτύπωση PDF

Το σχολείο μας συμμετέχει σε Πιλοτικό πρόγραμμα διαλογής στην πηγή με βάση την αρχή «Ο Ρυπαίνων πληρώνει ο Ανακυκλών ανταμείβεται» που διεξάγεται από το Πάντειο Πανεπιστήμιο και τον ΕΣΔΝΑ.

anakykl2

Ο σκοπός του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση και επιμόρφωση των μαθητών σχετικά με τη διαχείριση απορριμμάτων στην πηγή και η απόκτηση εμπειρίας εφαρμογής ως προς το θέμα αυτό.

Το εκπαιδευτικό έργο περιλαμβάνει τη βιωματική προσέγγιση στην ανακύκλωση μέσω ειδικών δράσεων και δραστηριοτήτων. Το πρόγραμμα επιδοτεί σε υπηρεσίες και δώρα και όχι σε μορφή χρημάτων τα εξής:

• Αλουμίνιο:  για κάθε 64 τενεκεδάκια αναψυκτικών (περίπου 1 κιλό) πατημένα: 1 ευρώ  (προσοχή όχι κονσέρβες από λευκοσίδηρο)
  • Τηγανέλαιο σε φιάλη 1,5 λίτρου : 0,9 ευρώ (μέσα σε νάιλον σακούλα καλά κλεισμένη)

Η συλλογή και η καταγραφή τους θα γίνεται κάθε Δευτέρα για κάθε μαθητή και κάθε τμήμα ξεχωριστά και θα τοποθετούνται σε ειδικούς κάδους ανακύκλωσης από το πρόγραμμα (χαρτί, αλουμίνιο, τηγανέλαιο)

anakykl3

Ας μην ξεχνάμε!!!

-          Από 1 τόνο χαρτί σώζουμε 17 δέντρα.

-          Με την εξοικονόμηση ενέργειας από 1 μόνο αλουμινένιο κουτί λειτουργεί η τηλεόραση για 3 ώρες!!!

-          Ένα λίτρο τηγανέλαιου παράγει ίση ποσότητα βιοκαυσίμου που μπορεί να αντικαταστήσει ένα συμβατικό καύσιμο, όπως π.χ. πετρέλαιο σε χρήσεις όπως η θέρμανση και η κίνηση.

Γι? αυτό

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ = ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ = ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ!

Πρόφη Δάφνη

Φιλόλογος