Αρχική Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές επισκέψεις Μουσείο Τηλεπικοινωνιών (2009-2010)

Μουσείο Τηλεπικοινωνιών (2009-2010)

E-mail Εκτύπωση

Ακουστικός Τηλέγραφος  του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Η Α? Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκε το Μουσείο τηλεπικοινωνιών στο Μαρούσι στις 4 και 5 Μαΐου.

Η ξενάγηση στις αίθουσες του Μουσείου είχε μεγάλο ενδιαφέρον αφού καλύπτει χρονολογικά από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας την εξέλιξη της τηλεπικοινωνίας. Οι μαθητές διαδραστικά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία των φρυκτωριών , του πρώτου συστήματος τηλεπικοινωνίας, για τα σήματα Μόρς, τον τηλέγραφο, καθώς και τις ψηφιακές λειτουργίες της σύγχρονης τηλεπικοινωνίας (κινητό τηλέφωνο).

Στο τέλος της ξενάγησης οι μαθητές συμπλήρωσαν δελτίο για ότι τους έκανε εντύπωση και μοιράστηκαν αναμνηστικά δώρα σε κάθε μαθητή από τη Διεύθυνση του Μουσείου.

Δάφνη Πρόφη

ΠΕ 02 Φιλόλογος

Φρυκτωρίες                                                    Τηλεφωνική συσκευή 1910

kalada11_2.jpg