Αρχική Δραστηριότητες Παραστάσεις Θανασάκης ο πολιτευόμενος (2008 - 2009)

Θανασάκης ο πολιτευόμενος (2008 - 2009)

Στα πλαίσια της υλοποίησης του πολιτιστικού προαιρετικού προγράμματος «ΘΕΑΤΡΟΜΑΘΕΙΑ- ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΖΩΗ» η θεατρική ομάδα του σχολείου μας πραγματοποίησε τη θεατρική  παράσταση «Θανασάκης ο πολιτευόμενος» των Αλέκου Σακελλάριου και Χρήστου Γιαννακόπουλου. Δόθηκαν δύο παραστάσεις στις 19 και 20 Ιουνίου 2009 στο θέατρο της Δεξαμενής στο Κορωπί. Οι παραστάσεις είχαν μεγάλη επιτυχία. Το θέατρο σχεδόν γέμισε και τις δυο ημέρες. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και  πήραν εξαιρετικές κριτικές και θερμό χειροκρότημα.

Παρευρέθηκαν ο δήμαρχος Κορωπίου και πρόεδρος του πνευματικού κέντρου κ. Αθανασόπουλος Θεόδωρος, ο αντιπρόεδρος του πνευματικού κέντρου κ. Δέδες Λιώνης, η πρόεδρος του αθλητικού οργανισμού και δημοτική σύμβουλος Μαρία Γκίκα και ο πρόεδρος της βιβλιοθήκης και δημοτικός σύμβουλος Τάσος Χρήστου, πολλοί εκπρόσωποι της εκπαιδευτικής κοινότητας και αρκετός κόσμος που χειροκρότησε την προσπάθεια των παιδιών πολλές φορές κατά τη διάρκεια της παράστασης.

Την παράσταση προλόγισε η διευθύντριά μας, κ. Χοχλιού η οποία αφού αναφέρθηκε στα οφέλη που αποκομίζουν τα παιδιά από τα προαιρετικά προγράμματα που πραγματοποιούνται κάθε χρόνο στο σχολείο, ευχαρίστησε τις υπεύθυνες του προγράμματος κ. Κιούση Αθηνά, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και κ. Τσιακάλου Ελένη, καθηγήτρια Τεχνολογίας και όλους όσους βοήθησαν στην υλοποίηση του προγράμματος.

Η παράσταση ήταν διασκεδαστική και τα παιδιά απέδειξαν ότι έχουν πολλές δυνατότητες.

Μετά το τέλος της παράστασης προσφέρθηκε στο κοινό κέρασμα και έγινε πάρτυ όπου τα παιδιά της θεατρικής ομάδας γιόρτασαν την επιτυχία τους.

Η παράσταση επαναλήφθηκε στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Κρωπίας «ΣΦΗΤΤΕΙΑ 2009» το Σεπτέμβριο με εξαιρετική επιτυχία.

Στο πρόγραμμα της παράστασης οι υπεύθυνες του προγράμματος αναφέρουν:

«Για την επιλογή του έργου επηρεαστήκαμε από την επικαιρότητα.

Διαλέξαμε μια ηθογραφία με επίκεντρο το «ψώνιο» της πολιτικής των νεοελλήνων.

Οι χαρακτήρες του έργου συγκρούονται μεταξύ τους όχι μόνο για να γελάσουμε αλλά και για να προβληματιστούμε.

Από τη μια ο υποψήφιος, που δεν έχει να χάσει τίποτε δικό του και ξοδεύει περιουσίες στο βωμό της ανάδειξής του, φιλοδοξεί να κανονίσει τις τύχες του έθνους, ενώ δεν μπορεί να συντηρήσει ούτε τον εαυτό του.

Από την άλλη, ο συνεπής, σκληρά εργαζόμενος, που αναλαμβάνει τις ευθύνες όλων, είναι μία σαφής απεικόνιση του λαού, που υφίσταται τις συνέπειες των ανεύθυνων πολιτικών.»

Έπαιξαν:          Ανδρώνη Δήμητρα

Βάσιλας Βασίλης

Βασιλείου Σταμάτης

Γιανίτσα Κυριακή

Γκίκας Λάζαρος

Δήμα Δήμητρα

Δρεπανιώτη Χριστίνα

Δρικάκης Κων/νος

Ζεμπίλα Καικιλία

Ζώρζου Βαλάντω

Κουλάκης Νίκος

Μιχάλη Μαρία

Μπάμπη Κων/να

Ντούνης Δημήτρης

Παληγιάννη Ευθυμία

Πάνου Γεωργία

Πολίτης Παναγιώτης

Σταματιάδη Μαργαρίτα

Τσιμπικτσιόγλου Αθηνά

Συντελεστές:

Υπεύθυνες προγράμματος-επιμέλεια ? διδασκαλία:

Κιούση Αθηνά - Τσιακάλου Ελένη

με τη συνεργασία του πνευματικού κέντρου του δήμου Κρωπίας

Συνεργάτες:

Κατερίνα Σκουρλή, Ευγενία Χαχάγια και Βαγγέλης Κυριακού

Φωτισμοί ? ήχος: Αφοί Σταμπολή

??? ????? ?? ?????????? ????? ??????.

??????? ? ????? ????????????? ??????, ??? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ????.

????? ??? ??????????? ???????? "????????????? ??????????" ? ??????? ????????? ? ???????.

??????, ?????????, ??? ?? ??? ??????.

? ??? ?? ?????, ????? ??????? ??.

???? ? ???, ??? ???? ??????? ??? ? ?? ????????? ????? ??????.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 18 Νοέμβριος 2013 02:57

exwklissia.JPG