Αρχική Δραστηριότητες Παραστάσεις Φον Δημητράκης (2008 - 2009)

Φον Δημητράκης (2008 - 2009)

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε τη θεατρική διασκευή του έργου «ΦΟΝ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ» στα πλαίσια του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου.
 Η θεατρική παράσταση δόθηκε τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου και ώρα 10.00 π.μ. στο κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου και την παρακολούθησαν ο δήμαρχος Κορωπίου κ. Αθανασόπουλος, η Διευθύντρια και ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου, οι μαθητές και αρκετοί γονείς.

Δυο λόγια για το έργο:

Ο Δημήτρης Ψαθάς έγραψε στον πρόλογο του έργου:

«Τύποι προδοτών υπάρχουν πολλών λογιών. Ο Φον Δημητράκης δεν είναι ο στυγνός προδότης, είναι ο κωμικοτραγικός ρωμιός πολιτικάντης που στους ειρηνικούς καιρούς απέτυχε και γελοιοποιήθηκε οικτρά ζητώντας την ψήφο του λαού κι όμως τον καίει πάντα ο καημός ν? ανέβει.   Ένας τύπος σαν τον Φον Δημητράκη, γελοίος, αυταρχικός, δειλός, επιπόλαιος δεν μπορούσε σε καμιά άλλη περίσταση να ικανοποιήσει τους καημούς και τα όνειρά του παρά μόνο την εποχή εκείνη. Γι? αυτό τον τοποθέτησα μέσα στην κατοχή που χαρακτηρίζεται από δύο φλέγουσες πλευρές, το έπος της αντίστασης και την προδοσία. Τους ανθρώπους του λαού που ανέβηκαν και θυσιάστηκαν στον αγώνα για τη λευτεριά και την αξιοπρέπεια του ανθρώπου και τους άλλους που κατρακύλησαν στη ντροπή της συνεργασίας.»

Η υπόθεση του έργου:

1942. Kατοχή. Ο Δημήτρης Χαρίτος έχει μια μεγάλη φιλοδοξία: να γίνει υπουργός. Όμως όλες του οι προσπάθειες αποτυγχάνουν. Και εκτός των άλλων, ο γιος του βγήκε αντάρτης στο βουνό, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την ανέλιξή του στην πολιτική. Παράλληλα, ο αδερφός του, καθηγητής φιλολογίας πριν την Κατοχή, ανοίγει ένα μπακάλικο, στο οποίο εργάζεται και η κόρη του Χαρίτου, Άννα. Στην πραγματικότητα όμως...

Έλαβαν μέρος:

ΚΟΥΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Φον Δημητράκης)

ΝΙΚΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ (Λεωνίδας)

ΠΟΝΗΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ (Άννα)

ΜΠΟΥΡΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑΝΘΗ (Μαρία)

ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣ (Μανώλης Ζαρλάς)

ΝΤΟΥΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ (Φωφώ)

ΒΑΣΙΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (Γιάννης)

ΠΑΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (Ιουλία)

ΣΙΔΕΡΗ ΕΥΘΥΜΙΑ (Ιουλία)

ΣΟΦΡΩΝΗ ΚΩΝ/ΝΑ (Κατίνα)

??????? ?????? "??? ?? ??????" ??? ?????? ?? ??????????? ????????.

?????? ?????? ?? ?????????, ???? ?? ?????????.

???? ?????????? ???????, ??????? ??????, ??????? ?? ???????????? ?????????.

????? XI ???????? ????? ?????? ????? ????????? ??????? ?????? ????????? ?????? ????????? ?? ??????? ?????????????? ????? ????? ? ??????? ?????.

?? ?? ? ?? ???????? ?????? ??????????????.

??? ????????, ???, ????????? ???? ??? ??? ??? ??????????, ??????, ? ????? ?????? ?? ??????, ??????? ???.

CIMG8775.JPG