Επίσκεψη στο Μοναστηράκι

kapnikareabanner

Επίσκεψη στο ναό της Παναγίας Καπνικαρέας

Τον Μάιο του σχολικού έτους 2014-2015 διεξήχθη ο «Ιστορικός Διαγωνισμός» με ευθύνη των εκπαιδευτικών Λουδάρου Μαρίας και Μιχάλου Καλλιόπης . Συμμετείχαν όλα τα τμήματα της Β΄Γυμνασίου. Διακρίθηκε το Β2, το οποίο ως επιβράβευση επισκέφτηκε  τη βυζαντινή εκκλησία της Καπνικαρέας. Στον ιερό ναό μας περίμενε ο πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Ευθυμίου , καθηγητής της θεολογικής σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ,ο οποίος μίλησε στα παιδιά για το βυζαντινό μνημείο της Καπνικαρέας και απάντησε σε ερωτήματα των παιδιών. Ακολούθησε  σουβλάκι  στο «Θανάση»  στο μοναστηράκι. Τα παιδιά ήταν εξαιρετικά και χαρήκαμε ιδιαίτερα που συγκράτησαν και εμπέδωσαν πολλές πληροφορίες και γεγονότα από τη Βυζαντινή Ιστορία.

Οι μαθητές γράφουν

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές επισκέψεις Επίσκεψη στο Μοναστηράκι